Що робити, якщо дзвонять колектори по чужому боргу
1 min read

Що робити, якщо дзвонять колектори по чужому боргу

Несподівано вас почали дошкуляти колектори з приводу чужих боргів: родичів, друзів чи взагалі незнайомих вам людей. Чи законно це і як позбутися настирливих повідомлень та дзвінків?

На жаль, у певних випадках колектори мають повне право нагадувати вам про чужий обов’язок. Наприклад, якщо ви виступили поручителем по кредиту. Іноді спілкування з колекторами може захистити вас від серйозних проблем. Тому не кидайте трубку та з’ясуйте, чому вас турбують.

1.Дізнайтеся якнайбільше подробиць, чому вам дзвонять

Якщо колектор починає говорити про якісь борги, спочатку з’ясуйте всі деталі. По можливості запишіть розмову, але не забудьте попередити співрозмовника про запис.

  • Дізнайтеся, хто саме та з якої організації дзвонить, від імені якого кредитора і з приводу якого боржника.
  • З’ясуйте, чому вас турбують із приводу обов’язку іншої людини і як ви з ним фінансово пов’язані.
  • Попросіть надіслати вам на пошту документ, який підтверджує ваші зобов’язання.
  • Уточніть дані колекторської організації та кредитора.
  • Якщо вам дзвонить представник не самого кредитора, наприклад банку чи мікрофінансової організації (МФО), а співробітник колекторської агенції, варто перевірити його повноваження. Попросіть надіслати документ, який підтверджує право колектора спілкуватися з боржниками від імені кредитора. 

2.Проаналізуйте інформацію

Можливо, вас турбують із приводу обов’язку, який справді має до вас відношення. Це відбувається, якщо ви виступили поручителем  за чужим кредитом чи позикою. Або дістали спадщину від родича — а з ним і його борги. У таких випадках кредитор має право вимагати від вас погашення боргу.

Буває, що за чужим кредитом чи позикою ви формально відповідати не зобов’язані, але краще взяти участь у вирішенні проблеми.

Але нерідко виявляється, що вас із боржником не пов’язують жодні фінансові інтереси або ви з ним взагалі не знайомі. Дзвінок колектора – явне непорозуміння. Але щоб переконатися в цьому, вам потрібно вчинити ще кілька дій.

3.Сходіть в офіс кредитора

До банку, МФО або кредитного споживчого кооперативу (КПК), які видали позику, краще прийти особисто.

Якщо ви дійсно повинні платити за кредитом або позикою, з’ясуйте всі подробиці: який борг ще залишився, які терміни погашення, чи можна сформувати більш зручний для вас графік платежів. Попросіть видати копію договору з усіма додатками.

Якщо ж сталася помилка і до чужого кредиту ви не маєте жодного відношення, візьміть у банку, МФО чи ​​КПК довідку про відсутність заборгованості. Її ви зможете пред’явити колекторам.

4.Зв’яжіться з колектором

Якщо боржник ніяк з вами не пов’язаний, направте в колекторську компанію та кредитору заяви: вимагайте виключити ваш номер телефону зі списку контактів боржників і припинити дзвінки по чужій заборгованості.

Колектори не мають права повідомляти треті особи дані про заборгованість, якщо справжній боржник не давав на це письмової згоди. Коли вони розповідають вам про чужий обов’язок, то порушують закон. Нагадайте їм про це.

Якщо все це не допомогло — дзвінки та листи продовжуються, переходьте до рішучіших заходів.

5.Поскаржтеся в інстанції

Ні кредитор, ні колектори не мають права турбувати родичів та знайомих боржника, якщо вони висловили свою незгоду. Не кажучи вже про випадки, коли вас турбують за кредитами незнайомих людей. Такі дії порушують закони « Про колектори » та « Про персональні дані ».

Що можна зробити:

  • На дії легального кредитора можна скаржитися до Національного Банку України.
  • На чорного кредитора, який не має ліцензії і не перебуває у реєстрі НБУ, — до поліції.
  • На порушення закону «Про персональні дані» — в  Нацполіцію

Усі скарги можна надіслати не виходячи з дому — через інтернет-приймальні цих організацій.

Якщо ці заходи не вплинули, звертайтеся до поліції .

Додайте до заяви всі дані, які вам вдалося зібрати: довідку з банку, МФО чи ​​КПК про відсутність боргів, запис розмови з колектором. Вкажіть, що ви вже зверталися до кредитора та колектора, але це не дало результату. Поліцейські займуться порушниками, і дзвінки мають припинитися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *