Трійця у 2023 році: історія та традиції свята
1 min read

Трійця у 2023 році: історія та традиції свята

Трійця – одне з дванадцяти головних православних свят. Іноді його називають Днем зішестя Святого Духа. З назви зрозуміло, з якою подією пов’язано урочистість — з описаним у Біблії здешенням на землю Святого Духа, яке передвіщав Ісус Христос. Ця подія продемонструвала віруючим триєдність Бога, тобто існування трьох Облич єдиного по суті Бога – Отця, Сина та Святого Духа.

Є у Трійці і третя назва – П’ятидесятниця. Ця назва вказує на дату святкування — п’ятдесятий день після  Великодня , до якого, як відомо, прив’язані багато християнських урочистостей.

Коли відзначається Трійця у 2023 році

Точної дати Світлого Воскресіння немає, тому і Трійця відзначається щороку в різний час. 2023 року православні відзначають Великдень 16 квітня. Якщо відрахувати від цієї дати 50 днів, то вийде  4 червня  — це буде День Святої Трійці.

У католиків Трійця не збігається із П’ятидесятницею (днем зішестя на апостолів Святого Духа). 2023 року католицька Трійця відзначатиметься 28 травня.

історія свята

Вважається, що свято на честь Святої Трійці вирішили встановити апостоли, які ще називають учнями Ісуса Христа. Таким чином, вони хотіли закріпити в пам’яті людей подію, що відбулася на п’ятдесятий день після Воскресіння Господнього. Згідно з біблійними оповідями, Святий Дух спустився до апостолів, які на той момент уже п’ятдесят днів поспіль молилися в Сіонській світлиці, яка згодом стала першим християнським храмом.

Після зходження Святого Духа апостоли раптово навчилися зцілювати та пророкувати. При цьому вони ще й заговорили різними мовами: це знання їм було дано, щоб нести Слово Боже світом. Після цього учні Христа вирушили в різні частини світу, щоб розповісти всім мешканцям планети про життя Господнє та його болісну смерть за гріхи всього людства.

А офіційне встановлення свята Трійці відбулося у 381 році, коли в Константинополі скликали II Вселенський собор, на якому було сформульовано вчення про Трійцю. Саме тоді затвердили догмат про рівність та єдиносущність усіх Божих осіб.

А наші предки слов’яни стали відзначати Трійцю набагато пізніше — через 300 років після хрещення Русі , тобто наприкінці XIII — початку XIV століть.

Традиції свята

Оскільки Трійця — релігійне свято, цей день ніколи не обходиться без служби у храмі, яка за традицією включає Божественну літургію і Велику вечірню.

Храми на Трійцю заведено прикрашати зеленню: на підлогу кладуть свіжоскошену траву, ікони обрамляють весняними квітами та молодими гілками дерев. Багато вірян цього дня приносять із собою до церкви кілька гілок берези, щоб освятити їх, а потім поставити вдома біля ікон. Вважається, що таким чином можна захистити свою оселю і себе заодно від усього зла. Взагалі береза ​​— головний атрибут свята, її гілки символізують силу Святого Духа.

Ще одна традиція Троїцина дня — влаштовувати застілля та запрошувати на урочистість усіх родичів, друзів та близьких. П’ятидесятниця – не пісний день, тому є можливість продемонструвати свою кулінарну майстерність та порадувати гостей найрізноманітнішими частуваннями. Традиційною стравою на Трійцю був і залишається коровай.

Раніше на День Святої Трійці влаштовувалися справжні народні гуляння — увечері у селах водили хороводи, співали пісні та танцювали. Подібні забави на Трійцю не втрачають своєї популярності й досі.

Крім того, у Трійцин день на Русі було прийнято свататися. Вважалося, якщо посвататися на П’ятидесятницю, а весілля зіграти на Покров — день, коли, на думку наших предків, осінь зустрічається із зимою, то щасливе спільне життя забезпечене.

Існують традиції, пов’язані з підготовкою до Трійці. Наприклад, за пару днів до свята віруючі зазвичай влаштовують генеральне прибирання у будинку. Справа в тому, що в сам День Святої Трійці не можна забиратися, а також шити, прати і виконувати будь-яку роботу по дому. А у батьківську суботу (день, що передує Трійці) прийнято відвідувати цвинтарі та поминати померлих.

FAQ

Як підготуватись до святкування Трійці?

За 1-2 дні до свята варто упорядкувати житло та двір. Напередодні Трійці прийнято ретельно забратися в будинку: не тільки перемити всі підлоги, але також позбутися непотребу і непотрібних речей. Приємна частина підготовки проходить на кухні: зазвичай, напередодні господині печуть хліб, готують святкові страви наступного дня. До свята, у суботу, не забудьте також віднести частування на могили близьких: згадати їх, а заразом прибратися на похованнях та прикрасити їх квітами. Свято добре зустрічати у компанії добрих людей, у будинку, прикрашеному квітами та березовими гілками. Їх попередньо потрібно освятити в церкві.

Що не можна робити на Трійцю?

Є загальні обмеження, яких православні звикли дотримуватись — вони характерні для будь-якого іншого християнського свята. У Трійцю не можна лаятися, сваритися, використовувати в мові мат, заборонено пліткувати і заздрити. Святковий день не варто присвячувати тяжкій фізичній праці, роботі на городі або вдома, навіть рукоділництво в Трійцю не рекомендується. Крім того, народні традиції забороняють цього дня стригтися та фарбувати волосся. І пам’ятаємо: хоч постити у свято не треба, зловживати вином та частуваннями все одно не варто.

Які молитви читають на Трійцю?

На це свято читають молитви «До Пресвятої Трійці», «Святого духу», «На зішестя Святого Духа». Тексти легко знайти в інтернеті на спеціалізованих сайтах, причому як в оригінальному варіанті, так і адаптовані (у сучасній лексиці).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *