Що таке емпатія та хто такий емпат
1 min read

Що таке емпатія та хто такий емпат

Спочатку розберемося, чим емпатія відрізняється від симпатії. Обидва слова схожі на половині кореня: «пафос» по-грецьки означає пристрасть, потяг, почуття. «Сим» перекладається як «разом», і тому вона означає емоційну схильність і здатність розділяти почуття людини , яка вам не байдужа. Грецьке ἐν означає прийменник «в», а отже, емпатія розкриває широту душі в умінні зрозуміти і уявити, що переживає хтось інший, при цьому не обов’язково відчуваючи схожі почуття. Іншими словами, характеристика «симпатичний» поєднує приємну зовнішність та манеру спілкування, а емпатична людина укомплектована золотим серцем.

Що таке «емпатія», у психології вперше визначив у 1905 році Зигмунд Фрейд : «Ми враховуємо психічний стан пацієнта, ставимо себе в цей стан і намагаємося зрозуміти його, порівнюючи його зі своїм». Того, хто має талант сприймати чужі емоції як власні, психологи називають «емпат», поділяючи концепцію співчуття на три основні категорії.

ЯКА БУВАЄ ЕМПАТІЯ

Що таке емпатія та хто такий емпат
  • #1. Емоційна емпатія. Розкривається у здатності співчувати іншій людині через ототожнення з нею – це коли ви уявляєте себе на місці того, хто потребує підтримки. Всерйоз перейнявшись чужими емоціями, ви зможете відчути схожий душевний біль або розділити успіх, радість – у щасливі моменти чуйність цінується анітрохи не менше. Розуміння дається простіше, якщо на вашу частку випадали такі переживання.
  • #2. Когнітивна емпатія. Ця здатність полягає в умінні порівнювати, аналізувати, робити висновки. Прагнення зрозуміти думки, почуття та вчинки розвиває комунікаційні навички, допомагаючи «упаковувати» інформацію так, щоб вона ефективніше дійшла до опонента.
  •  #3. Предикативна емпатія. Так розкривається можливість передбачати почуття та настрій людини, щоб зрозуміти мотиви, що спонукали його вчинити певним чином. Ця навичка дико корисна для розвитку комунікативної могутності, але відноситься до розряду просунутих — далеко не всім дано тонке чуття на чужі емоції.

Здатність до будь-якої чи всім з емпатій мотивує висловлювання діяльного співчуття з приводу переживань іншу людину — на словах і насправді. Усвідомлення чиєїсь печалі чи захоплення пробуджують бажання активних дій: висловити співчуття чи привітати, відправити листівку чи викликатися допомогти, вислухати чи втішити.

ЯК ПІДВИЩИТИ РІВЕНЬ ЕМПАТІЇ

Що таке емпатія та хто такий емпат

Як зрозуміти, емпатична ви людина чи ні? Сприйнятливість до чужих переживань умовно поділяється на рівні. Низький рівень емпатії типовий для байдужих людей, яких мало чіпають страждання ближніх. У середньому рівні, що характеризується вмінням надати підтримку в потрібний момент, виступає абсолютна більшість — незалежно від професійної діяльності та посади. Високий рівень емпатії випромінює незначне поголів’я чутливих добряків, неминуче щедрих на користь оточуючим. 

Якщо у вас є інтерес бути (або вважатися) чуйною особистістю, ось топова трійка навичок, розвиток яких знизить градус внутрішньої черствості:

  • Уміння слухати, зосередившись на розумінні того, як людина почувається і чому, не піддаючись спокусі засудити, перервати, поділитися особистим досвідом або запропонувати рішення. Те, що колись спрацювало для вас чи інших, може не підійти для конкретної людини.
  • Діяльне співпереживання, що виражається у словах та готовності прийти на допомогу. Перекрийте кисень збентеженню та домисленню – будьте щирі в усній та письмовій підтримці, а якщо не знаєте, як допомогти, просто спитайте.
  • Здатність до рефлексії  – обмірковування своїх та чужих вчинків. Аналіз такого роду дозволяє відслідковувати зміни у власному настрої, дає шанс побачити речі з іншого погляду та забезпечує доступ до розуміння оточуючих, без упередженості та засудження.

Сподіваюся, мені вдалося пояснити простими словами, що таке емпатія, і насамкінець відзначу важливий момент. Здатність до співчуття позитивно впливає взаєморозуміння, отже, розвиток цієї навички слід як правильну поведінкову інвестицію. Тому що рано чи пізно настане час, коли вам знадобиться чиясь високорівнева емпатія, і, відповідно до кармічного балансу, у вас будуть причини на неї розраховувати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *