Великий піст 2022: календар харчування, що можна і не можна робити в ці дні
1 min read

Великий піст 2022: календар харчування, що можна і не можна робити в ці дні

Великий піст у 2022 році розпочнеться у православних християн 7 березня після Масляної. Він триватиме до 23 квітня травня. Цей пост є найдовшим і найсуворішим у плані обмежень із усіх багатоденних постів. Подробиці про харчування у цей період.

Когда начинается Великий пост 2022 в Украине: дата, правила соблюдения поста

Великий піст був встановлений у перші століття християнства на згадку про те, як Ісус 40 днів голодував у пустелі перед виходом на проповідь.

Дати початку та закінчення посту щороку різні, оскільки вони залежать від дати святкування Великодня. Тривалість Великого посту – 48 днів. Він починається за сім тижнів до Великодня. У 2022 році пост триватиме з 7 березня до 23 квітня (включно). 24 квітня настане Великдень.

Перші шість тижнів Великого посту називаються Чотиридесятницею (на згадку про Христа, що голодував у пустелі), а останній – Страсним тижнем, або седмицею. Вона ж присвячена спогадам про останні дні земного життя, смерть і поховання Христа.

У цілому нині період Великого посту ділиться на:

  • Святу Чотиридесятницю (п’ять тижнів та п’ять днів);
  • Лазареву суботу;
  • Вербна неділя (вхід Господній до Єрусалиму);
  • Пристрасний тиждень (триває шість днів, на сьомий настає Великдень).

Що можна і не можна їсти? Календар харчування

До списку дозволених до вживання продуктів входять: овочі, фрукти, крупи, соєві замінники м’яса та молока, соління та варення з овочів та фруктів, горіхи, сухофрукти.

До списку заборонених входять: м’ясо та всі похідні продукти (ковбасні вироби, шинка, копченість); молоко та молочні продукти (кефір, йогурт, сметана, сири, сир); вершкове масло, яйця, здобний хліб, випічка, шоколад; надто солоні або солодкі продукти, прянощі; риба та морепродукти (за винятком деяких днів у пості).

Також заборонено алкоголь, лише у деякі дні дозволяється вино.

7 березня – перший день посту. Монастирський статут наказує повну відмову від їжі. Для тих, хто не дотримується таких строгих правил, рекомендовано сухої їжі – тобто їжа, що не пройшла термічну обробку, без додавання олії (хліб, фрукти, овочі).

8 березня – хліб та вода.

9, 10, 14, 16, 18, 21, 23, 25, 28, 30 березня та 1, 4, 6, 8, 11, 13, 15, 18, 19, 20, 23 квітня — сирі продукти та страви з них без рослинної олії.

11, 15, 17, 22, 24, 29, 31 березня та 5, 12 та 14 квітня – гаряча їжа без рослинної олії.

12, 13, 19, 20, 26, 27 березня і 2, 3, 9, 10, 21 квітня – варена їжа з олією, вино.

7 квітня — свято Благовіщення, яке цього року випадає на четвер. За статутом можна варену їжу з олією, вино, рибу.

16 квітня – Лазарєва субота, можна вживати гарячу їжу з олією та червону ікру, вино.

17 квітня – Вербна неділя, за статутом можна вживати варену їжу з олією, вино, рибу.

22 квітня – Страсна п’ятниця, за статутом має бути повне утримання від їжі.

24 квітня – Великдень, без обмежень у їжі.

Зі свята Великодня починається суцільний тиждень. Обмежень у їжі немає, проте лікарі радять виходити з посту поступово та не об’їдатися м’ясними та молочними продуктами.

Дотримання посту носить рекомендаційний характер, тому що бувають ситуації, коли людина через стан здоров’я або інших життєвих обставин не може виключити м’ясо та молочні продукти з раціону. Священнослужителі відзначають, що суть Великого посту не лише у суворій дієті, а й у спілкуванні з Богом, молитвах.

Що можна і не можна робити?

Під час Великого посту не можна сумувати, злитися, дратуватися, лаятися, розпускати плітки, таїти образи і заздрість. Рекомендовано утриматися від розваг та веселощів.

Вільний час необхідно приділити молитві та відвідуванню храмів. У піст вітається благодійність, турбота про близьких та допомогу нужденним людям.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *